Nu har den största upprustningen någonsin av tennisbanorna i Fiskebäckskil på Skaftö startat


Den 9 juli 1956 bildades Fiskebäckskils Tennisklubb på Skaftö och nästa år är det 67 år sedan klubben bildades. Styrelsen i Fiskebäckskils Tennisklubb har under några år jobbat med att få till en total upprustning av de gamla tennisbanorna i Fiskebäckskil som är utdömda. Nu har jobbet med upprustningen av banorna börjat och allt skall vara klart till våren -23.
Fått in viktiga bidrag

Jan Jonsson ordförande i Fiskebäckskils Tennisklubb berättar att de fått in fler välkomnande bidrag till klubben som 200 000: – av Stiftelsen för Skaftös Utveckling.

De har också fått ett fint bidrag även där på 200 000: – av RF SISU Idrott Väst, samt 40 000: – av Thordénstiftelsen. Samtidigt har det kommit in bidrag från styrelse, partners och medlemmar som också ger ekonomiskt stöd som nu är uppe i över 200 000: – kronor. Bidrag, banklån och generösa insatser från medlemmar, gör denna satsning möjlig tillägger Janne.


Här har de tagit ner näten och stolpar runt tennisbananStörsta upprustningen i klubbens historia

Staketen runt tennisbanorna har rivits och nu har L-stöden börjat att placeras ut mot padelbanorna. Även på kortsidan mot Björn Borg planket och den nya ”All-aktivitetsytan kommer det att sättas L-stöd.

Det blir låga staket mot klubbhuset och slänten höjs upp med L-stöd. Alla tennisbanor grävs upp och nya lager läggs för att kunna öka dräneringen av banorna. Det kommer även att bli automatisk bevattning av banorna.

Förutom upprustning av banorna så blir det en helt ny all-aktivitetsyta, som kan användas året runt och är kostnadsfri. Ytan blir en relativt ny typ av Sportmatta ”Bergo Sport Flooring” som är certifierad för bland annat basket, tennis, futsal och fotboll. I denna matta integreras linjer för olika sporter, (cirka 16 x 8 meter) med bland annat minitennis, basket, streetfotboll, innebandy och bollplank.


Foto: Jan Jonsson

Robban från Ängö Entreprenad AB och Jan ordförande i Fiskebäckskils Tennisklubb

Foto: Jan JonssonEn kostnad på 1,5 miljoner

Ungefär 1,5 miljoner kommer upprustningen av tennisbanorna i Fiskebäckskil att kosta. Resterande summa kommer att finansieras via banklån. För att minimera kostnaderna för ett banklån så kommer frågan till medlemmar, spelare, Skaftöbor och sponsorer om bidrag.

Jan Jonsson ordförande i Fiskebäckskils tennisklubb berättar vidare att Fiskebäckskils Tennisklubb kommer att sätta upp en stor skylt vid anläggningen där samtliga bidragsgivare finns med sitt namn eller företag.

Invigning med uppvisning av legender 25 juli

Under juli -23 (tisdag 25/7) skall klubben arrangera en större invigning, med uppvisningstennis av legender, samt Pro-Am och andra aktiviteter, men också en bankett på kvällen. Fiskebäckskils Tennisklubb har ett upplägg för er som kan tänka er att ställa upp med ett bidrag, som ser ut som följer:

BRONS, min 5 000,-: Namn på tavlan, omnämnande på hemsida, samt tillgång till VIP-område med tilltugg under invigningen.

SILVER, min 10 000,-:  Större namn på tavlan, omnämnande på hemsida, tillgång till VIP-område med tilltugg under invigning, samt 1 VIP-biljett till Banketten,

GULD, min 25 000,-:  Störst namn på tavlan, omnämnande på hemsida, tillgång till VIP-område med tilltugg under invigning, 2 VIP-biljetter till Banketten, samt deltagande i Pro-Am för 1 person.Foto: Jan JonssonTänk på att detta blir det största som hänt sedan klubben bildades och alla som ställer upp på något sätt kommer att bli ihågkomna för alltid i klubbens historia.

Styrelsen vill redan nu tacka alla som på något sätt gör denna stora satsning möjlig och välkomnar alla till en i stort sett ny anläggning som öppnar under Valborgshelgen 2023. Alla bidrag stora som små är givetvis välkomna och kan lämnas via:

Swish: 123 5705 488

Bankkonto: 5156 10 14613

Bankgiro: 467-6979

Fiskebäckskil 221130

Du kan även kontakta Jan Jonsson ordförande i Fiskebäckskils Tennisklubb om du har några frågor via: jan.jonsson84@outlook.com  Mobil: 0704-104080.Jag kommer att följa arbetet med tennisbanorna. Fortsättning följer.


God Jul & Gott Nytt år!


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close