Igår firade Lysekils Skid & Löparförening 10-årsjubileum och fick samtidigt ta emot ett bidrag på 10 000 kronor

Igår firade Lysekils Skid & Löparförening 10-årsjubileum här i Lysekil och fick samtidigt ta emot ett bidrag på 10 000 kronor för deras fina insatser och att de sätter Lysekil på kartan.  Sparbanksstiftelsen Väst lämnade samtidigt över en check med ett bidrag på 10 000 kronor.

Sparbanksstiftelsen Väst delade ut ett bidrag på 10 000 kronor till Lysekils Skid & Löparförening av Bettina Salesjö som sitter med i styrelsen i Sparbanksstiftelsen Väst.För någon vecka sedan fick jag en intervju med ordförande, Fredrik Nilsson i Lysekils Skid & Löparförening.

Ordförande Fredrik Nilsson vid hemarenan i Lysekil


Hur startade detta med Lysekils Skid & Löparförening?

– Vi var intresserade över att bilda en klubb som innehöll namnet Lysekil för att kunna tävla i lite olika idrottsgrenar. Bland annat var vi några som åkte Vasaloppet och det fanns ingen riktig förening här i Lysekil. Det fanns anslutna föreningar men ingen med namnet Lysekil för vi ville ha Lysekil som ett varumärke.


Foto: Lysekils Skid & Löparförening


I samma veva så ville även ett gäng springa Göteborgsvarvet och de ville också springa för Lysekil. Här kom grundtanken på att starta en förening med Lysekil i föreningens namn. Föreningen skulle vara enkel och det skulle inte vara några åtaganden i föreningen utan en enkel förening där vi tävlade och namnet var Lysekil.

Vi är en förening som är medlem i 4 specialförbund: Svenska Friidrottsförbundet, Skidförbundet, Triathlonförbundet och Cykelförbundet.

Det är inte tävlingarna i sig som är den viktiga prestationen, det är alltid skoj när någon presterar och gör bra ifrån sig i föreningen och de har vi flera som gjort som syns och gör fin reklam för Lysekil. Föreningens grej är egentligen för den gemene motionären det är där som den stora grejen är. Det är där vi önskar att få med så många som möjligt som vill vara med och motionera för att det är nyttigt och kul.

17 april 2012 startade föreningen

17 april 2012 tog de första spadtaget om man kan säga så till att bilda en förening. Det var Peter Karlsson och Fredriks bror Jörgen Nilsson som gjorde det mesta jobbet vid starten av föreningen.

Efter det har det rullat på ganska härligt och föreningens adelsmärke har blivit de korta löpintervallerna på måndagar och där säkert de flesta i Lysekil sett dem. På 10 år som föreningen funnit har det bara varit ett uppehåll en gång berättar Fredrik vidare.

Trots pandemier och annat så har de lyckats att hålla i gång detta. Löpintervallerna på måndagar har de vid vissa tillfällen varit hela 60 personer.Foto: Lysekils Skid & Löparförening


Stabil förening

Fredrik berättar vidare att föreningen känns mycket stabil och de bland annat alltid har ett antal åkare i Vasaloppet varje år i något av loppen mellan Sälen och Mora. Stafettvasan har de kört i några år med ett klubblag och i år placerades de sig på 42: a plats och det var positivt.
Ordförande Fredrik hissar föreningens flagga vid 10-årsjubileumet
Hur har föreningen utvecklats på dessa 10 år?

– I början var det så att man tränande för Vasaloppet och Göteborgsvarvet med mera. Sen har det utvecklats från att vi sprang mest på asfalt i början och nu är det väldigt många som springer terräng. Det blir både terränglopp och fjällmaror med mera.

Det har blivit mer variationer och det har bildats grupper som även vill springa lite längre. Vi har mer träningspass utöver våra måndagar. Vi har även en friidrottssektion för våra ungdomar i vår förening sedan några år tillbaka som bland annat Stefan Lagerkvist håller i och det är mycket trevligt.  

Ni springer både Musselloppet och Vattenloppet på hemmaplan, hur är det?

– Vattenloppet har vi vunnit båda klasserna i ett antal år nu och både vattenloppet och Musselloppet är fantastiskt roligt att få springa och man får visa upp sig på hemmaplan i båda loppen. Samtidigt är det många som ser oss när vi kommer i våra klubbkläder.


Sen har ni även åkt och Vasaloppet, men ni har även sprungit Göteborgsvarvet och Stockholm Marathon om inte jag minns fel?

– Ja, Göteborgsvarvet var det några som sprang också. Nazir Rezai var som en raket och han är klubbens snabbaste löpare. Samtidigt är han ett fantastiskt exempel på att hur man kan acklimatisera sig här i Sverige. Sen deltog vi även i Stockholm Marathon.

Foto: Lysekils Skid & Löparförening

Göteborgsvarvet

Foto: Lysekils Skid & LöparföreningHar ni några sponsorer?

– Vi har företagssponsorer på våra kläder, sen har vi fått stor hjälp av Thordenstiftelsen med olika saker till friidrottens som höjdhoppsmattor med mera. Sen så fick vi en del integrationspengar när den vågen var. Då byggde vi utegymmet i Fjälla.

Vi gör även skidspåren i Fjälla, Holma Golf och vi gjorde även spår på dammen vid Rotemyr när det var vinter och det är väldigt populärt. Thordénstiftelsen gav oss ett bidrag på 60 000 kronor för att köpa in en ny snöskoter till föreningen. Det är klart och blir det bara snö i vinter så fixar Lysekils Skid & Löparförening spåren för skidåkning.Vad tänker ni annars om framtiden?

– En önskan är att Gullmarsvallen får ett ansiktslyft och att det röda gruset förvinner. Det är 40-talet det hör inte hemma där idag. Jag tror vi är sista kommunen i hela Bohuslän som har grus i stället för gummimattor. Med den fina arenan så hade det varit ett lyft för anläggningen. 

Tack Fredrik och grattis till bidraget från Sparbankstiftelsen. För er som vill bli medlemmar i klubben så kostar det 300:- per familj och vill man lösa ett eget medlemskort så kostar det 200:-.

Här kan du följa Lysekils Skid & Löparförening på Facebook

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close